H-skupina: Švajčiarsko - Slovensko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Finland_Ice_HockeyFinland_Ice_Hockeyzdroj : AP/SITA
Švajčiarsko
Slovensko
sumár
komentár
HELSINKI 13. mája (SITA) - Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v nedeľňajšom zápase na 76. majstrovstvách sveta nad výberom Švajčiarska 1:0 a výrazne si tak priblížili postup do štvrťfinále aj priamu kvalifikáciu na ZOH 2014 do Soči.
Jediný gól zápasu dosiahol v 18. min útočník Tomáš Tatar, ktorý využil peknú prihrávku J. Mikúša spoza bránky. Švajčiari bojovali, ale gól už nepadol. V 54. vzájomnom súboji dosiahol slovenský tím 23. triumf. Slováci v tomto súboji prišli o obrancu Dominika Graňáka (horná časť tela) a útočníka Marcela Hossu (ruka), obaja putovali do nemocnice.

Výsledok - H-skupina:
Švajčiarsko - Slovensko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 18. Tatar (J. Mikúš, Michel Miklík)

Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lewis (Kan.), Patafie (USA) - Puolakka (Fín.), Schrader (Nem.), 4257 divákov

Zostavy:
Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Bartovič, Bližňák, Marcel Hossa

Švajčiarsko: Berra - Blindenbacher, Streit, Furrer, Sbisa, Du Bois, Josi, Seger, Von Gunten - Brunner, Ambühl, Wick - Bieber, Hollenstein, Romy - Rüthemann, Monnet, Niederreiter - Trachsler, Plüss

Slováci v úvodnom dejstve príliš neohúrili predvedenou hrou. Už v 2. min skúšal prekvapiť Berru spoza kruhu Šatan, o minútu neskôr pálil Monnet vo veľkej šanci nad. V 5. min Brunner strelou z prvej vystrašil slovenských priaznivcov, ale J. Laco vynikajúcim zákrokom pravým betónom zachránil situáciu. Vzápätí sa pokúšal presadiť z pravého kruhu Tatar a ten istý hráč v 11. min prihral spoza bránky Starostovi, jeho pohotová strela však skončila v Berrovej lapačke. V 18. min sa slovenský tím dočkal, keď nahodený puk za bránkou súpera vybojoval Miklík, posunul ho na Mikúša a jeho prihrávku usmernil do bránky Švajčiarov Tatar.
Nie príliš atraktívny hokej pokračoval aj v druhej tretine. V 25. min Monnet z uhla netrafil odkrytú slovenskú bránku, puk skončil na žŕdke z vonkajšej strany. O minútu neskôr si Švajčiari vypracovali tlak, ale skrumáž pomohol brankárovi Lacovi vyriešiť Surový. V 31. min unikol Bartovič, Berrom odrazený puk sa dostal k Bližňákovi, ale nedokázal ho poslať do odkrytej bránky súpera.
Na začiatku tretej časti mali Švajčiari veľkú šancu, ale Lacom odrazený puk poslal do bezpečia Tatar. Švajčiarska reprezentácia zatlačila Slovákov, ktorým sa tak otvárali šance na brejky. Jeden z nich nevyužili T. Kopecký s Radivojevičom, ďalší Šatan s L. Hudáčkom. V 57. min Laco výborne zneškodnil strelu Ambühla. V závere mal slovenský tím výhodu presilovej hry, ale gól už nepadol, aj keď Švajčiari odvolali brankára.