Slovensko po ôsmich rokoch postúpilo do semifinále

Štvrťfinále: Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2) - do semifinále postúpilo Slovensko

MP_MS2012_canada_slovensko_SITA_021MP_MS2012_canada_slovensko_SITA_021zdroj : AP/SITA
Kľúčové slová
štvrťfinále
Kanada
Slovensko
sumár
komentár
HELSINKI 17. mája (SITA) - Slovenská hokejová reprezentácia uspela vo štvrtkovom štvrťfinále na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách, keď nad Kanadou zvíťazila 4:3 a postúpila do semifinále.
Predtým slovenský tím na vrcholnom podujatí naposledy zvíťazil nad Kanaďanmi naposledy v máji 2002 vo švédskom Karlstade, keď hokejistov z krajiny javorového listu na MS zdolal vo štvrťfinále 3:2 a napokon získal zlaté medaily.
Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka začali výborne a skóre súboja otvoril v 6. min Tomáš Kopecký, Na 2:0 upravil o štyri minúty neskôr Miroslav Šatan, no Kanaďania v I. tretine skorigovali po skrumáži, do streleckej listiny sa zapísal Evander Kane. V druhej časti najprv v presilovke vyrovnal Skinner a v 38. min poslal Kanadu do vedenia Burrows. Na 3:3 v tretej časti vyrovnal Bartovič a postup zariadil v presilovke v 58. min Handzuš.

Výsledok - štvrťfinále:
Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2) - do semifinále postúpilo Slovensko
Góly: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, A. Ladd) - 6. T. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Getzlaf (Kanada) 5+DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) - Schultz (Nem.), Šeľanin (Rus.), 11 568 divákov
Zostavy:
Kanada: C. Ward - Bouwmeester, Keith, Phaneuf, Russell, L. Schenn, Quincey, R. Murray - C. Perry, Getzlaf, E. Kane - Eberle, Tavares, Skinner - P. Sharp, Nugent-Hopkins, Jamie Benn - Purcell, O’Reilly, Burrows - A. Ladd
Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Bartovič, Bližňák, Marek Hovorka

Slováci nezačali zle a už v 3. min preveril C. Warda od modrej čiary Bartovič. Vzápätí slovenský tím nevyužil presilovú hru, no po jej skončení strieľanú prihrávku Radivojeviča usmernil za kanadského gólmana T. Kopecký - 0:1. V 9. min Handzuš za bránkou vybojoval puk, ale Šatan z toho vyťažil len neúspešnú strelu. Ten istý hráč sa však nemýlil o minútu neskôr, keď L. Hudáček pekne prenikol do útočného pásma, jeho pokus sa odrazil k Šatanovi, ten si puk stiahol a ešte zo vzduchu ho poslal za C. Warda - 0:2. Kanaďania nepoľavovali z tlaku, teč Sharpa však smeroval tesne vedľa bránky J. Laca. Slováci hrozili najmä z rýchlych brejkov, Tatar si v 16. min spracoval vysoký puk, ale nedostal sa k zakončeniu. Ešte pred prvou sirénou si reprezentanti krajiny "javorového listu" utvorili tlak a po chybe Baranku puk za J. Laca dotlačil E. Kane.
Hneď po prvej prestávke mohol A. Ladd vyrovnať, ale netrafil puk pred odkrytou bránkou tímu SR. Vyrovnanie zariadil v 27. min Skinner, ktorý sa v presilovke po neúspešnom úniku Eberleho a vynikajúcom zákroku J. Laca dostal k puku a poslal ho do slovenskej bránky - 2:2. O dve minúty neskôr mal gólman SR šťastie, keď sa Skinner pokúšal dostať puk za Lacov chrbát spoza bránky. V presilovke piatich proti trom si Kanada vypracovala niekoľko výborných šancí, ale pozorná slovenská obrana s vynikajúcim Lacom statočne odolávali favorizovanému súperovi. Potom mali šancu hrať presilovú hru aj Slováci, ale Surový na dvakrát a ani Tatar neuspeli. V 37. min trafil Nugent-Hopkins ľavú žŕdku slovenskej bránky. O minútu neskôr Vydarený pred bránkou nedostatočne pokryl Burrowsa a ten poslal Kanadu prvýkrát do vedenia - 3:2.
V 45. min mohol opäť vyrovnať Tatar, ale jeho prienik zastavil C. Ward. Kanaďania mali aj naďalej prevahu a v tlaku si vytvárali šance, tie však našťastie pred slovenský tím nepremenili. Vytúžené vyrovnanie zariadil v 54. min Bartovič. Tatar potiahol puk do útočného pásma, prenechal ho Bartovičovi, jeho prvú strelu kanadský gólman vyrazil, ale na dorážku už nestačil - 3:3. Vzápätí mal na hokejke gól aj Šatan, ale jeho pokus spomedzi kruhov skončil na hornej žŕdke. V 58. min Getzlaf kolenom fauloval Mikúša a ten zamieril do kabíny. V presilovke od modrej čiary napriahol Sekera a Handzuš zabezpečil Slovensku postup. Kanaďania už nedokázali vyrovnať ani pri záverečnej power-play.