Vůjtek vyzdvihuje silu kolektívu, chválil aj hru Francúzov

Vladimír Vůjtek: "Budeme hrať proti kvalitným hráčom z NHL, ale jeden zápas sme už s nimi odohrali. Máme ďalší pokus na to, aby sme tohto súpera zdolali"

Kľúčové slová
Slovensko
Francúzsko
návrat
Vůjtek
HELSINKI 15. apríla (SITA) - Slovenskej reprezentácii sa na 76. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji podarilo v helsinskej Hartwall Arene splniť základný cieľ, s ktorým do metropoly Fínska cestovala. Je ním priamy postup na ZOH 2014 do Soči a ako bonus si Slováci vybojovali aj miestenku v štvrťfinále svetového šampionátu. Cesta slovenského mužstva za týmto úspechom, keď medzi osmičku najlepších tímov sa na MS prebojovala prvýkrát po štvorročnej odmlke, nebola v Helsinkách jednoduchá. Po dvoch prehrách na úvod s Kanadou a Fínskom však nastúpili slovenskí hokejisti na víťaznú vlnu a postupne zdolali výbery USA, Kazachstanu, Bieloruska, Švajčiarska a napokon aj Francúzska. Úspešné zavŕšenie víťazného ťaženia slovenského mužstva v utorok proti Francúzom teší aj preto, lebo naposledy sa tím SR tešil z piatich triumfov za sebou pred deviatimi rokmi na ceste za bronzom práve v Helsinkách 2003.
"Prvé pocity po víťazstve nad Francúzskom sú príjemné. Posledné štyri dni boli veľmi hektické, hrali sme tri ťažké zápasy pravdy. Všetky sme ich napokon zvládli, a preto musím hráčom poďakovať za skvelú prácu. Za našimi víťazstvami stojí vynikajúci kolektív. Potrebovali sme na postup 15 bodov, kým v druhej skupine stačilo získať menej. Tak sa to vyvinulo, nikto nám nepomohol. Včera sme boli rozčarovaní z výkonu Bieloruska, dnes sme sa museli dať dokopy a predviesť poctivý výkon. Samozrejme, klobúk dole pred Francúzmi, ktorí hrali výborne,“ začal pozápasové hodnotenie tréner Vladimír Vůjtek a pokračoval: "Nikto nečakal, že sú Francúzi schopní takých výkonov a ešte dvakrát po sebe. V pondelok odohrali tesný zápas, stálo ich to veľa síl. Podarilo sa im však zmobilizovať a v útočnej tretine boli vynikajúci. Trikrát dotiahli naše vedenie, my sme však vedeli, že nám stačí aj remíza a tak trochu sme na to hrali. Bolo dôležité, že sme stále pridali gól navyše, taký gól istoty. Po
predchádzajúcich výsledkoch Francúzov som vedel, že to nebude ľahké. Sledovali sme ich presilovky, nechceli sme faulovať, pretože na MS sa im v početných výhodách darí. Dávali sme si pozor, aby sme neboli vylučovaní. V útočnej fáze sú veľmi silní.“
Hlavného trénera výberu SR viac ako štvrťfinálová miestenka na MS teší priamy postup na ZOH do Soči. "Šťastnejší som z postupu na olympiádu, ktorý by sme, ako sa neskôr ukázalo, mali aj bez dnešného víťazstva. Cieľom bola olympiáda, my sme chceli štvrťfinále MS. Ak by sme nepostúpili do štvrťfinále s týmito bodmi a štyrmi víťazstvami za sebou, veľmi by to bolelo. Teraz necítime žiadny tlak, nechceme predať svoju kožu lacno. Dostali sme sa do štvrťfinále a tam chceme odviesť maximálny výkon. Budeme hrať proti silným hráčom z NHL, ale jeden zápas sme už s nimi odohrali. Máme ďalší pokus na to, aby sme tohto súpera zdolali,“ poznamenal moravský hokejový odborník, ktorý počas utorkového zápasu musel svojich zverencov, najmä mladších, upokojovať: "Počas prestávok sme hovorili o tom, že stále je to v našich silách. Gól v poslednej minúte druhej tretiny nás mohol zlomiť, ešteže sme potom hneď dali my na začiatku tretej. To bolo dva rozhodujúce okamihy pre tento zápas. Po treťom inkasovanom góle som stiahol hru na tri útoky. Mohla to byť posledná tretina na MS a už sme nemali čo šetriť. Museli sme udržiavať výsledok a nie doháňať vedenie súpera. Vždy sa výsledok drží lepšie na menej hráčov.“
Utorkový zápas proti Francúzsku gólov rozhodla prvá útočná formácia Slovákov. Dva góly dal Radivojevič, po jednom pridali Handzuš a T. Kopecký. "Starší hráči to tu držia celú dobu. Máme tu mladíkov, ktorí vypäté súboje ešte nezvládajú. Okrem Tatara sme ich na záver posadili, ale počas celého turnaja odviedli tiež skvelú prácu. V obrane nám samozrejme chýba Dominik Graňák, ale šestica bekov má skúsenosti a hrali veľmi dobre. Odviedli skvelú prácu. Teraz už môžeme hrať uvoľnenejšie. Na to sa aj spoliehame, že pokiaľ ešte máme sily, môžeme súpera prekvapiť uvoľnenosťou,“ myslí si Vladimír Vůjtek, ktorý tento úspech s reprezentáciou SR radí medzi najväčšie trénerské úspechy. "Na MS som prvýkrát a keď viem, že Slovensko štyri roky nebolo vo štvrťfinále, tak som o to veľmi stál. Veľmi by ma mrzelo, keby sa to dnes nepodarilo,“ dodal.
Vladimír Vůjtek presne v deň štvrťfinále proti Kanade oslávi 65 rokov. "Bol by to asi najkrajší darček postúpiť zo štvrťfinále,“ povedal s úsmevom v tvári. Ako oslávenca si na neho možno ‘počká‘ šľahačková torta. "Uvidíme, čo bude, ešte ani nevieme, kedy budeme hrať. Ale tortu mi zakázali lekári,“ pridal s úsmevom hlavný kouč vediac, že torta by mala skončiť v jeho tvári.
Postup do štvrťfinále nič nemení na tom, že v Helsinkách slovenská výprava zostáva bez rodinných príslušníkov. "Chalani o to ani nežiadali, takže to nebudeme nejako riešiť. Ak pôjdeme ďalej, tak je to otázka na zamyslenie,“ dodal Vůjtek, ktorý je denne v kontakte so svojím predchádzajúcim asistentom Petrom Oremusom. "Sme v styku každý deň aj dvakrát. Hovoríme spolu alebo esemeskujeme každý deň."


fr;lb

Pridaj komentár

Najčítanejšie články
TOP 10 v tipovacej súťaži
  1. 1. /8ivko8+11551.42 b
  2. 2. /orangutan+11535.72 b
  3. 3. /lienocka+2823.89 b
  4. 4. /ESTYyy+2066.00 b
  5. 5. /stenlyman+1562.76 b
  6. 6. /clovek55+346.00 b
  7. 7. /rufi+200.50 b
  8. 8. /vlado+20.50 b
  9. 9. /ivan6464-500.00 b
  10. 10. /caeasar-1000.00 b