štvrtok
štvrťfinále
výsledky
súhrn
HELSINKI/ŠTOKHOLM 17. mája (SITA) - Súhrn výsledkov štvrtkových štvrťfinálových stretnutí na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách a Štokholme:

HELSINKI
Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2) - do semifinále postúpilo Slovensko
Góly: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, A. Ladd) - 6. T. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Getzlaf (Kanada) 5+DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) - Schultz (Nem.), Šeľanin (Rus.), 11 568 divákov
Zostavy:
Kanada: C. Ward - Bouwmeester, Keith, Phaneuf, Russell, L. Schenn, Quincey, R. Murray - C. Perry, Getzlaf, E. Kane - Eberle, Tavares, Skinner - P. Sharp, Nugent-Hopkins, Jamie Benn - Purcell, O’Reilly, Burrows - A. Ladd
Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Bartovič, Bližňák, Marek Hovorka

Slováci nezačali zle a už v 3. min preveril C. Warda od modrej čiary Bartovič. Vzápätí slovenský tím nevyužil presilovú hru, no po jej skončení strieľanú prihrávku Radivojeviča usmernil za kanadského gólmana T. Kopecký - 0:1. V 9. min Handzuš za bránkou vybojoval puk, ale Šatan z toho vyťažil len neúspešnú strelu. Ten istý hráč sa však nemýlil o minútu neskôr, keď L. Hudáček pekne prenikol do útočného pásma, jeho pokus sa odrazil k Šatanovi, ten si puk stiahol a ešte zo vzduchu ho poslal za C. Warda - 0:2. Kanaďania nepoľavovali z tlaku, teč Sharpa však smeroval tesne vedľa bránky J. Laca. Slováci hrozili najmä z rýchlych brejkov, Tatar si v 16. min spracoval vysoký puk, ale nedostal sa k zakončeniu. Ešte pred prvou sirénou si reprezentanti krajiny "javorového listu" utvorili tlak a po chybe Baranku puk za J. Laca dotlačil E. Kane.
Hneď po prvej prestávke mohol A. Ladd vyrovnať, ale netrafil puk pred odkrytou bránkou tímu SR. Vyrovnanie zariadil v 27. min Skinner, ktorý sa v presilovke po neúspešnom úniku Eberleho a vynikajúcom zákroku J. Laca dostal k puku a poslal ho do slovenskej bránky - 2:2. O dve minúty neskôr mal gólman SR šťastie, keď sa Skinner pokúšal dostať puk za Lacov chrbát spoza bránky. V presilovke piatich proti trom si Kanada vypracovala niekoľko výborných šancí, ale pozorná slovenská obrana s vynikajúcim Lacom statočne odolávali favorizovanému súperovi. Potom mali šancu hrať presilovú hru aj Slováci, ale Surový na dvakrát a ani Tatar neuspeli. V 37. min trafil Nugent-Hopkins ľavú žŕdku slovenskej bránky. O minútu neskôr Vydarený pred bránkou nedostatočne pokryl Burrowsa a ten poslal Kanadu prvýkrát do vedenia - 3:2.
V 45. min mohol opäť vyrovnať Tatar, ale jeho prienik zastavil C. Ward. Kanaďania mali aj naďalej prevahu a v tlaku si vytvárali šance, tie však našťastie pred slovenský tím nepremenili. Vytúžené vyrovnanie zariadil v 54. min Bartovič. Tatar potiahol puk do útočného pásma, prenechal ho Bartovičovi, jeho prvú strelu kanadský gólman vyrazil, ale na dorážku už nestačil - 3:3. Vzápätí mal na hokejke gól aj Šatan, ale jeho pokus spomedzi kruhov skončil na hornej žŕdke. V 58. min Getzlaf kolenom fauloval Mikúša a ten zamieril do kabíny. V presilovke od modrej čiary napriahol Sekera a Handzuš zabezpečil Slovensku postup. Kanaďania už nedokázali vyrovnať ani pri záverečnej power-play.

USA - Fínsko 2:3 (0:0, 1:1, 1:2) - do semifinále postúpilo Fínsko
Góly: 34. Palmieri (Petry, Crabb), 42. Ryan (Faulk, C. Smith) - 34. Joensuu (Pihlström, Kukkonen), 54. M. Koivu (J. Jokinen, V. Filppula), 60. Joensuu (Kontiola)
Vylúčení: 1:0 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) - Blümel (ČR), Wilmot (Kan.), 12 426 divákov
Zostavy:
USA: Howard - J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Atkinson, Paul Šťastný, Pacioretty - Ryan, Okposo, C. Smith - Lasch, Abdelkader, Palmieri - Slater, Dwyer, N. Thompson - Crabb
Fínsko: Vehanen - Hietanen, Mäenpää, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala, - J. Jokinen, M. Koivu, V. Filppula - Granlund, Pesonen, Immonen - N. Kapanen, Kiiskinen, Komarov - Pyörälä, Kontiola, Pihlström - Joensuu

Fíni začali aktívne, ale nevedeli nájsť cestu cez obranu tímu USA a brankára Howarda. Na druhej strane v 8. min našiel Okposa voľného Faulka, gólman Vehanen však nemal veľa práce. Mnoho vzruchu priniesol až záver prvej tretiny, keď najprv neuspeli K. Jokinen s Mäenpääm, potom pred Vehanenom zaváhal Goligoski, neskôr aj M.. Koivu.
Po nezáživnej prvej polovici druhej tretiny najprv Fíni nevyužili presilovku, v 32. min Immonen nepremenil vyloženú šancu a v tej istej minúte nepochodil ani Američan C. Smith. Skóre duelu otvoril v 34. min Joensuu, keď z pravého kruhu prestrelil Howarda. Na vyrovnanie potrebovali Američania len 21 sekúnd, odrazenú strelu Petryho poslal za chrbát Vehanena útočník Palmieri.
Helsinskú Hartwall Arenu až zamrazilo v 42. min, keď Ryan skóroval po neúspešnom pokuse Faulka. V 49. min mohol vyrovnať Komarov, ale jeho strela skončila na žŕdke Howardovej bránky. Fíni sa dočkali o päť minút neskôr, puk z hokejky J. Jokinena sa od korčule M. Koiva odrazil na radosť publika do bránky. Regulárnosť gólu potvrdil aj videorozhodca. Keď už takmer všetci mysleli na predĺženie, deväť sekúnd pred treťou sirénou Kontiola spoza bránky našiel Joensuuho a ten pretlačil puk za Howarda.

ŠTOKHOLM
Rusko - Nórsko 5:2 (2:1, 0:1, 3:0) - do semifinále postúpilo Rusko
Góly: 8. Ovečkin (Siomin), 15. Popov (Jemelin, Riasenskij), 41. Jemelin (Daciuk, Siomin), 51. Žerdev (Biriukov, Tereščenko), 55. Nikulin (Malkin) - 12. Skröder (Hansen, Thoresen), 21. Thoresen (Ask, Holös)
Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bruggemann (Nem.), Kurmann (Švaj.) - Arm (Švaj.), Suominen (Fín.), 7519 divákov.
Zostavy:
Rusko: Varlamov - Nikulin, J. Biriukov, Jemelin, Riasenskij, Denisov, Medvedev, Nikitin - Perežogin, Malkin, Popov - Siomin, Daciuk, Ovečkin - Širokov, Žerdev, Tereščenko - Svitov, Kokarev, Kuľomin - Kuznecov
Nórsko: Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Kaunismäki, Solberg, Lokken Östli - Skröder, Thoresen, M. Hansen - Bastiansen, M. Olimb, Spets - Holtet, Röymark, K. Forsberg - Ask, Martinsen, K. Olimb - Rosseli Olsen

Nóri zaskočili Rusov ofenzívnym poňatím hry. Už v 3. min musel riešiť veľkú šancu Kena Andreho Olimba ruský gólman Varlamov. V 8. min nahodil Ovečkin spoza bránky puk na Haugena a nórsky brankár si ho zrazil za svoj chrbát - 1:0. V 12. min sa presadil najproduktívnejší nórsky útok, keď vyrovnal Skröder. Rusi sa opäť ujali vedenia, v 15. min zostal nepokrytý Alexander Popov a prestrelil nórskeho gólmana po druhýkrát. Po 28 sekundách druhej tretiny vyrovnal pri presilovke Thoresen. Zaskočení Rusi sa snažili o ofenzívnu hru, ale nevedeli sa presadiť cez pozornú defenzívu Nórov. V 24. min napálil Nikulin od modrej len do žŕdky, favorit spálil aj ďalšie šance. Nóri sa snažili o rýchle kontry, neustále nimi hrozili. Rusko upokojil v 55. sekunde tretej tretiny Alexej Jelemelin strelou od modrej čiary. Rusi pokračovali v ofenzívnej hre a Žerdev a Perežogin ďalšími dvoma presnými zásahmi rozhodli o jeho víťazstve 5:2.

Švédsko - Česko 3:4 (1:2, 1:1, 1:1) - do semifinále postúpilo Česko
Góly: 8. L. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 40. Zetterberg, 41. J. Ericsson (L. Eriksson, Landeskog) - 12. P. Nedvěd (Nakládal, Němec), 17. J. Novotný (M. Michálek), 31. Erat (D. Krejčí), 60. M. Michálek
Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Levonen (Fín.), Reiber (Švaj.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA), 10 397 divákov
Zostavy:
Švédsko: Fasth - N. Kronwall, Hedman, Hjalmarsson, E. Karlsson, S. Kronwall, Brodin, J. Ericsson - L. Eriksson, Zetterberg, Franzén - Alfredsson, Nicklas Bäckström, Hörnqvist - Stralberg, Krüger, Landeskog - Järnkrok, Persson, Silfverberg - Larsson
Česko: Kovář - Blaťák, Nakládal, Krejčík, Čáslava, Mojžíš, L. Krajíček, Němec - Erat, Plekanec, M. Michálek - Michael Frolík, D. Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, J. Novotný, Průcha - Vondrka

V Štokholme sa hral v I. tretine rušný hokej. Skóre duelu otvoril v 8. min L. Eriksson, ktorého spoza českej bránky našiel Zetterberg a kanonier Dallasu nedal gólmanovi Kovářovi šancu. Netrvalo dlho a Česi vyrovnali - Nakládal dostal od Němca puk na modrú čiaru, namiesto strely zvolil prihrávku pred bránku, na veterána Nedvěda, ktorý tečoval puk pred Fasthom. Krátko potom korčuľoval na švédskeho gólmana Frolík, no ten jeho pokus vyrazil ramenom. Na druhej strane mohol nakloniť misky váh na stranu "troch koruniek" Zetterberg, no proti bola Fasthova horná žŕdka. Na konci 17. min sa však už menilo skóre - Novotného strela sa obtrela o Ericssonovu nohu, zmenila smer a skončila v sieti - 1:2.
Zverenci Aloisa Hadamczika mohli zvýšiť svoj náskok v 27. min, na Fastha sa rútilo duo Plekanec - Frolík, no druhý menovaný namieril len do bočnej sieťky. Záver druhej a začiatok tretej tretiny však výberu ČR vôbec nevyšiel. V čase 39:15 znížil na 2:3 Zetterberg a 45 sekúnd po úvodnom vhadzovaní v záverečnej dvadsaťminútovke vyrovnal Ericsson. V záverečnej minúte riadneho hracieho času - 29 s pred koncom - strhol víťazstvo na stranu Čechov Milan Michálek.