Hreus, Rybár, Staňa v nedeľu mysleli na finále v Petrohrade

Reakcie bývalých slovenských hokejových reprezentantov a medailistov z MS 2000 a 2002 na nedeľňajšie finále 76. majstrovstiev sveta vo Fínsku Rusko - Slovensko (6:2)

Kľúčové slová
Hokej-MS
finále
Slovensko
Rusko
prehra
osobnosti
medailisti
pocity
reakcie
BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Reakcie bývalých slovenských hokejových reprezentantov a medailistov z MS 2000, 2002 a 2003 na nedeľňajšie finále 76. majstrovstiev sveta vo Fínsku Rusko - Slovensko 6:2:

Michal Hreus, vicemajster sveta z MS 2000 v Petrohrade: "Účasť Slovenska vo finále tohoročného svetového šampionátu je obrovský úspech! Je to senzačný výsledok. Vo finále sme už ťahali za kratší koniec, pretože sme hrali s absolútne najlepším mužstvom týchto majstrovstiev. Veď Rusi vo Švédsku a Fínsku neprehrali ani jeden zápas! Ich spanilá jazda vyvrcholila ziskom zlatých medailí. Myslím si, že vyhrali úplne zaslúžene. My sme už viac dokázať nemohli. Dostali sme sa až pod vrchol, ale už neboli sily na to, aby sme ho zdolali. Chlapci na tomto svetovom fóre odovzdali všetky svoje sily, čo bolo jasne vidieť v druhej a tretej tretine finálovej konfrontácie, keď Rusi na ľade dominovali. Vrátili nám finálovú prehru z MS 2002 v Göteborgu. Veľmi dobre sa na naše mužstvo pripravili, hoci prvý gól Zdena Cháru v 2. minúte ich určite trochu zaskočil. Ja osobne som veľmi často počas týchto MS myslel na majstrovstvá sveta 2000 v Petrohrade. Aj tam sme cestovali ako totálny outsider a domov sme sa senzačne vracali so striebornými medailami! Preto som dianie vo Fínsku prežíval veľmi intenzívne. V mysli som sa vracal k Petrohradu akoby to bolo teraz. Prežíval som to ako cez indigo. Dúfam, že tento obrovský úspech slovenskému hokeju pomôže, že to bude pre náš šport osožné. Chlapci urobili vo Fínsku neuveriteľný výsledok. Treba sa spolu s nimi z neho tešiť. Zaslúžia si to. Bolo to naozaj krásne hokejové divadlo."


Pavol Rybár, vicemajster sveta z MS 2000 v Petrohrade a bronzový na MS 2003 v Helsinkách: "Je to neuveriteľná vec, že Slováci opäť boli po dlhom čase vo finále svetového šampionátu! Je to niečo, čo možno adekvátne doceníme a oceníme až s odstupom niekoľkých rokov. Chlapci sa dostali veľmi vysoko, hoci pred šampionátom im málokto veril. V mužstve bolo veľa menej skúsených hráčov a tiež veľa nováčikov. Aj preto chlapci možno odchádzali do Fínska potichu, bez nejakých veľkých očakávaní a sľubov. Je pravda, že nie iba počas nedeľňajšieho finále, ale aj počas celého šampionátu, som viackrát myslel na strieborný šampionát v Petrohrade. Aj vtedy sa nám podarilo dostať sa veľmi ďaleko. Vyhrať na takom náročnom turnaji, akým sú MS, sedem zápasov za sebou, zdolať napríklad USA a prejsť vo vyraďovacej fáze cez Kanadu a Česko je niečo senzačné. To je fakt, ktorý si treba pripomínať a stále opakovať. Že nám nevyšlo finále? Rusi boli na tomto šampionáte bez konkurencie. Tiež vytvorili obdivuhodnú partiu, v ktorej hlavnú úlohu plnili také superhviezdy z NHL, akými sú Malkin a Ovečkin. Sú to predsa mimoriadne osobnosti svetového hokeja, ktoré si finálový duel dokázali ustrážiť. Dokázali ho režírovať podľa toho, ako potrebovali. Podľa mňa práve obrovské skúsenosti ruských hráčov rozhodli o ich výhre vo finále tohoročného šampionátu. Je však senzácia, že ich súperom v záverečnom zápase boli práve slovenskí hokejisti! To pred začiatkom MS 2012 určite nikto na Slovensku nečakal! A vidíte, stalo sa to. Bola to realita. To je na tom našom úspech najkrajšie. Za to - za postup do finále MS - patrí všetkým chlapcom obrovská vďaka. A tiež trénerom a všetkým ľuďom, ktorí na postupe do finále majú svoj veľký podiel."


Rastislav Staňa, majster sveta z MS 2002 v Göteborgu a bronzový z MS 2003 v Helsinkách: "Osobne si myslím, že chlapci vo Fínsku dosiahli senzačný výsledok! Veď pôvodne išli na šampionát so zbožným prianím, aby sa dostali do štvrťfinále MS a pokúsili sa zabezpečiť si priamu účasť na ZOH 2014 v Soči. A oni postúpili do finále MS! To je zázrak! Samozrejme, finále už bolo o niečom inom... My sme s Rusmi vydržali hrať rovnocennú partiu iba prvú tretinu. V druhej a tretej sa už presadzovali oni ako vysokí favoriti. Bolo vidieť, že chlapcom došli sily. Súboje s Kanadou a Českom boli veľmi náročné a Rusi bez väčších problémov zdolali Nórov aj domácich Fínov. Jednoducho, na tomto šampionáte nemali vyrovnaného súpera. To, že sme si po desiatich rokoch opäť zopakovali finálový súboj s Rusmi, je zhoda veľmi šťastných náhod. V tom by som nevidel paralelu... Skôr by som videl paralelu medzi Helsinkami 2012 a Petrohradom 2000. Aj tam sme odchádzali potichu a vrátili sme sa s veľkým úspechom. Išli sme od zápasu k zápasu a nakoniec z toho bol perfektný výsledok a veľká hokejová senzácia. Mám však pocit, že Rusi mali teraz na pamäti aj to spomínané finále v roku 2002 v Göteborgu - teraz nám to vrátili aj s úrokami. Najmä od druhej tretiny boli všade. Aj najväčšie hviezdy ako Malkin a Ovečkin dali do toho súboja všetko. Navyše, Rusi celé finále odohrali na štyri útoky a vo vysokom tempe. Darmo, potvrdili absolútnu svetovú kvalitu. Je však senzácia, že v súboji s nimi sa predstavili slovenskí hokejisti. Na to netreba zabúdať. Bodaj by náš hokej z tohto faktu vyťažil veľa pozitívneho a dobrého. Slovenský hokej to veľmi potrebuje, lebo pred MS 2012 v Helsinkách zažil aj menej úspešné obdobie. Ani na to netreba v tejto obrovskej eufórii zabúdať."


sz;ko

Pridaj komentár

Najčítanejšie články
TOP 10 v tipovacej súťaži
  1. 1. /8ivko8+11551.42 b
  2. 2. /orangutan+11535.72 b
  3. 3. /lienocka+2823.89 b
  4. 4. /ESTYyy+2066.00 b
  5. 5. /stenlyman+1562.76 b
  6. 6. /clovek55+346.00 b
  7. 7. /rufi+200.50 b
  8. 8. /vlado+20.50 b
  9. 9. /ivan6464-500.00 b
  10. 10. /caeasar-1000.00 b