Rusi venovali zlato Lokomotivu Jaroslavľ

Ovečkin chváli Zinetulu Biľaletdinova

Kľúčové slová
Hokej-MS-Rusko-finále-návrat
HELSINKI 21. mája (SITA) - Hokejové Rusko získalo 26. titul majstra sveta a vo finále v Helsinkách vrátilo po výhre 6:2 Slovensku prehru zo súboja o zlato spred desiatich rokov z Göteborgu. Rusko je najúspešnejšou krajinou v histórii šampionátov. Šampionát v Helsinkách a v Štokholme zvládlo bez jediného zaváhania. Zborná vyhrala desať zápasov v rade a zaslúžene získala titul. Naposledy bez prehry absolvovala šampionát reprezentácia bývalého ZSSR, stalo sa tak v Štokholme v roku 1989. Aj vtedy zborná vyhrala 10 duelov za sebou. "Na finále sme sa pripravovali s veľkou vážnosťou. Vedeli sme, že Slovensko nebude ľahkým súperom, keďže zdolalo Kanadu a Česko. Chlapci však zvládli duel skvele. Celý šampionát sme odohrali na vysokej úrovni. Najťažším momentom bolo pre nás štvrťfinále s Nórskom. Chýbala nám vtedy voľnosť, všetci si uvedomovali dôležitosť zápasu," povedal tréner Ruska Zinetula Biľaletdinov.
Celý svet pred rokom v septembri zasiahla tragédia tímu Kontinentálnej hokejovej ligy Lokomotiv Jaroslavľ. Na palube lietadla vtedy zahynulo pri ceste do Minska celé mužstvo. Slováci si spomínajú najmä na Pavla Demitru, Rusi na mnohých skvelých hráčov. "Venujeme tento titul Lokomotivu Jaroslavľ. Bol to veľký tím, kde hrali skvelí hráči, nielen naši, ale aj cudzinci," vyslovil venovanie Biľaletdinov.
Tri body za 2 góly a 1 asistenciu vo finále zaznamenal útočník Washingtonu Alexander Siomin. Spoločne s Alexandrom Ovečkinom boli veľmi nebezpeční a neustále ohrozovali slovenskú bránku. "Cieľ bol jednoznačný, chceli sme vyhrať. Išli sme tvrdo za ním. Teším sa, že sme sezónu zakončili na víťaznej vlne. Som veľmi šťastný. Mám teraz toľko síl, že by som odohral ešte jeden turnaj," povedal Siomin.
Rusi vyskladali veľmi dobrý tím, z hviezd chýbal azda len Iľja Kovaľčuk, ktorý bojuje s New Jersey o Stanleyho pohár. Veľkú úlohu v mužstve hral Pavel Daciuk z Detroitu. "Nebolo to jednoduché finále. Nezačali sme najlepšie, čo nám situáciu skomplikovalo. Nebolo dôležité, akým výsledkom sa duel skončí. Pre nás bolo najdôležitejšie, že sme chceli vyhrať. Musím sa poďakovať všetkým za veľkú podporu. Pohár nie je ťažký, zatiaľ sme ho nerozbili. Je ťažké získať v NHL každý rok Stanleyho pohár pre víťaza. Toto zlato je môj tohtoročný Stanley Cup," poznamenal s úsmevom.
Rusko naposledy získalo titul majstrov sveta v roku 2009 vo švajčiarskom Berne. O rok neskôr v Kolíne prehralo vo finále s Českom, v roku 2011 v Bratislave zasa nezvládlo posledné dva súboje s Fínskom v semifinále a potom aj o bronz s Českom. Na ruskej lavičke došlo následne k zmene, Viačeslava Bykova nahradil charizmatický Biľaletdinov. "Tréner Biľaletdinov je veľmi dôležitý pre atmosféru v tíme a celý systém našej hry. V súčasnosti je najlepším koučom v Rusku. Som naozaj hrdý, že môžem hrať pod jeho vedením. Každý pochopil, čo musíme urobiť pre víťazstvá, každý hrá srdcom," chválil trénera Alexander Ovečkin.


pp

Pridaj komentár

Najčítanejšie články
TOP 10 v tipovacej súťaži
  1. 1. /8ivko8+11551.42 b
  2. 2. /orangutan+11535.72 b
  3. 3. /lienocka+2823.89 b
  4. 4. /ESTYyy+2066.00 b
  5. 5. /stenlyman+1562.76 b
  6. 6. /clovek55+346.00 b
  7. 7. /rufi+200.50 b
  8. 8. /vlado+20.50 b
  9. 9. /ivan6464-500.00 b
  10. 10. /caeasar-1000.00 b